piatok, marca 20, 2009

Bojoval za slobodu, dnes ho slobodne volíme. František Mikloško je našim hlasom!

Milí priatelia,

pozývame vás, vašu rodinu, priateľov a známych, v sobotu 21. marca 2009 v čase medzi 7:00 a 22:00, k volebným urnám. Sme presvedčení, že Slovensko dnes potrebuje prezidenta, ktorý sa priamo zaslúžil o to, že môžeme žiť v demokratickej krajine. Potrebuje osobnosť, ktorá je slobodná a vie pomenovať veci pravým menom. Potrebuje človeka, ktorý chráni život, manželstvo a rodinu.

Volíme väščie dobro bez kompromisov. Pozývame všetkých ľudí dobrej vôle, aby dali svoj hlas Františkovi Mikloškovi!

Nezabudnite Františka Mikloška krížkovať!

7 dôvodov prečo volíme Františka Mikloška za prezidenta Slovenskej republiky

1. Žije ozajstné kresťanstvo
2. Vybojoval našej krajine slobodu a demokraciu
3. Stará sa o kultúru a pamäť národa
4. Vie viesť dialóg a dokáže byť nadstranícky
5. Má diplomatický nadhľad
6. Chráni postavenie Slovenska v Európe
7. Má jasný názor a zmysel pre humor

Úspešný spot


"Pozitívne sa dá hodnotiť ako jemu spriatelená iniciatíva Volím Fera! vymyslela celkom podarený spot. Je v tom nápad aj vtip. Na reklamu Ivety Radičovej odpovedajú vlastnými osobnosťami a ich výrokmi na Mikloškovu podporu. A nie sú medzi nim béčka. Klip má v sebe aj vlastný náboj, nie iba okopírovaný koncept Obamu. Za tento internetový lowcostový počin je to plus. Niekedy netreba mať tisíce eur."
Zdroj: sme.sk

Františka Mikloška podporili:

herečka Michaela Čobejová, gréckokatolícky arcibiskup Ján Babjak, manažér Milan Garbiar, husitský kňaz Juraj Jordán Dovala, spisovateľ Ľubomír Feldek, ekonóm Anton Marcinčin, riaditeľ Občianského inštitútu Roman Joch, výtvarník Pavol Rehák, hudobník Tomáš Florián, fyzik Vladimír Černý, kňaz Ladislav Stromček, fyzik Martin Mojžiš, hudobník Michal Kaščák, novinár Štefan Hríb, politik Ivan Šimko, podnikateľka Marcela Dobešová, fotograf Matúš Zajac, koordinátorka projektu Zachráňme životy Mária Demeterová, humorista Oliver Andrásy, herec Štefan Bučko, spevák Koňýk, spisovateľ Stanislav Rakús, kňaz Juraj Drobný, právnik Ján Čarnogurský, rímskokatolícky biskup Andrej Imrich, manažérka Eva Forraiová-Güttlerová, spisovateľ Daniel Hevier a ďalší.

Ďakumeme všetkým, ktorí podporili Františka Mikloška na Facebooku ako aj prostredníctvom tohto blogu :-)

Všetko dobré želá tím Volím Fera!

štvrtok, marca 19, 2009

František Mikloško: Pamäť, svedomie a otvorenosť pre rozhovor so svetom

Milí priatelia,

v tohoročných prezidentských voľbách kandidujem na post hlavy štátu. Dovoľujem si Vás preto osloviť a požiadať o podporu.

Môj program Pamäť, svedomie a otvorenosť pre rozhovor so svetom pramení z môjho alebo skôr z nášho spoločného spoločenského, politického i náboženského príbehu. Ponúkam v ňom to, čo som robil celý život.

Ponúkam v ňom obranu práv ľudí, i nenarodených, ktorá má korene ešte v komunizme. Vtedy sme ľudí bránili na súdoch a prostredníctvom podpisoviek. Ľudí, ktorí boli zoči-voči vôli komunistickej moci zdanlivo bezmocní, no napriek tomu sa nechceli podrobiť.

Rovnako ponúkam ochranu slobody a rešpektovania svedomia. Po páde komunizmu sa stala otázka rešpektovania svedomia každého jedného človeka jednou z najaktuálnejších, bohužiaľ, zatláčaných tém. A to, žiaľ, rovnako na Slovensku ako v „slobodnom“ svete. Európska únia predstavuje v úspešnom príbehu Slovenska za ostatných 20 rokov zdroj hrdosti na to, čo dokážeme, ale prináša aj povinnosť presadzovať v nej naše hodnoty.

Prezident republiky má byť otvorenou osobnosťou, ktorá sa zaujíma a chápe problémy všetkých ľudí. Zároveň však musí poznať hranicu, ktorú žiadny človek nesmie prekročiť, lebo škodí blížnym i sebe. Prezident musí mať odvahu túto hranicu narysovať a nikdy ju neprekročiť.

Pamäť, svedomie a otvorenosť pre rozhovor so svetom sú teda východiskom pre moje posolstvo do budúcnosti.

Milí priatelia,

dovoľte mi, aby som Vás touto cestou požiadal o podporu a pomoc. Dovoľujem si Vás požiadať, aby ste 21. marca 2009 prišli k volebnej urne a aby ste mi dali svoj hlas. Dovoľujem si Vás tiež požiadať, aby ste podľa svojho uváženia požiadali aj svojich priateľov a známych o moju podporu.

Ďakujem Vám za Vašu pomoc a podporu!

František Mikloško
kandidát na prezidenta SR

foto: stv.sk

Komentár: Sú tieto voľby otázkou morálky, otcovia biskupi?

Biskup sa vyjadruje ako biskup, teda pastier ukazujúci veriacim cestu a smer, keď ide o otázky viery a mravov. Inak sa vyjadruje ako súkromná osoba: v prípade odporúčania Felicie pred Thaliou ako šofér, v prípade prezidentských volieb ako občan volič. Na to i ono má právo.

Tak znie základná téza, v cirkvi všeobecne prijímaná. Pred zajtrajšími prezidentskými voľbami však medzi slovenskými biskupmi nastala všeobecná nezhoda, čo je to otázka mravov, morálky. Jej výsledkom bola všeobecná zhoda o nezhode, a teda jednohlasné rozhodnutie nevydať žiadne usmernenie pre kresťanských voličov. Vzišlo z plenárneho zasadnutia KBS na Donovaloch víkend pred voľbami.

Čo je to otázka morálky? Zadefinoval ju spišský pomocný biskup Andrej Imrich v článku, ktorý publikoval na webovskej stránke Volím Fera! „Rešpekt voči Božiemu zákonu v prírode je odbornosť a rešpekt voči zákonu svedomia je morálka.“ Biskup Imrich rozlíšil medzi kandidátmi na prezidenta len jedného, ktorý sa stotožňuje s prirodzeným Božím zákonom nepodliehajúcim žiadnej spoločenskej dohode, a preto považoval za otázku svojho svedomia verejne sa k nemu prihlásiť. Odsúdil pritom každé špekulovanie nad preferenciami a zvoliteľnosťou: „Morálka si vyžaduje tak zužitkovať slobodu, že z viacerých možností z vlastného rozhodnutia vyberám tú najlepšiu. V nijakom prípade sa nemám rozhodnúť pre to, čo je zlé, lebo by to bolo nemorálne.“

Prešovský arcibiskup Ján Babjak sa vo svojom vyhlásení čítanom týždeň pred voľbami vo všetkých chrámoch Prešovského gréckokatolíckeho arcibiskupstva tiež odvolal na svoje svedomie. A tiež apeloval na svojich veriacich, aby volili bez ohľadu na medializované preferencie. „Ako Kristovi učeníci máme iba jedinú možnosť, ktorá nezaťaží naše svedomie,“ napísal, pričom sa priamo odvolal na „morálne učenie Katolíckej cirkvi“. Na dôkaz zacitoval katechizmus: „Je úlohou Cirkvi vždy a všade ohlasovať morálne zásady, aj čo sa týka sociálneho poriadku, a takisto vynášať úsudok o akýchkoľvek ľudských skutočnostiach, pokiaľ to vyžadujú základné práva ľudskej osoby alebo spása duší.“ Aj arcibiskup Babjak rozoznal medzi kandidátmi práve jedného morálne prijateľného a verejne oznámil svojim veriacim jeho meno.

Banskobystrický biskup Rudolf Baláž vo svojej pamätnej kázni o morálnom relativizme vychádzajúcej z „hrozného“ výroku Ivety Radičovej tiež nehovoril o ničom inom ako o morálke. Plamennými slovami vyvracal slová, že „to, čo je morálne alebo nemorálne v spoločnosti, to je vec spoločenskej dohody tej-ktorej spoločnosti“ a upozorňoval na nemennosť Božieho zákona. Ak sa dnes hovorí, že medzi R. Balážom a I. Radičovou nie je žiaden spor, ide o číre klamstvo účelovo prezentujúce výrok z dielne predvolebného PR tímu ako zhodný výrok oboch strán.

Zvyšní slovenskí biskupi (s výnimkou spišského biskupa Františka Tondru, ktorý podporil list siedmich bratislavských kňazov adresovaný KDH) asi nepovažujú tieto prezidentské voľby za otázku morálky. A tak kým jedna skupina v biskupskom spoločenstve volá do sveta, že „nemôže mlčať“ (arcibiskup Babjak), druhá považuje mlčanie za najvhodnejší postoj v tejto „napätej situácii“ (biskup Marián Chovanec na tlačovej besede po plenárnom zasadnutí KBS). Ktorá skupina je presvedčivejšia?

Tá druhá vychádza z tradičného cirkevného úsilia o prezieravosť a múdrosť. Jeho súčasťou je napríklad zásada nikdy nemenovať, ale hovoriť iba o princípoch. V danej situácii však z rozhodnutia biskupov trčí aj absencia názoru, resp. názor, že v ponuke prezidentských kandidátov nie je ani jeden vyhovujúci. Hovorca KBS Jozef Kováčik v Katolíckych novinách napísal, že „Katolícka cirkev nemá jediného kandidáta“. Dvojznačný výrok (žiadneho – alebo nie iba jedného?) spresnil na rôznych fórach, kde prezentoval svoje osobné presvedčenie, že František Mikloško nemá potrebný prezidentský formát, a preto katolík tentoraz nemá kandidáta. Hovorca má ako vševediaci mediálny odborník v biskupskej konferencii už od čias Mariána Gavendu veľmi silné slovo a vplyv. Keď však jeho názory opakujú morálne autority s biskupským svätením, veriaci ostávajú zmätení. Tí, ktorí chcú byť múdri a prezieraví, im odrazu hovoria „neviem“, alebo aspoň „nepoviem“. Akoby hovorili „je mi to jedno“.

Druhá skupina biskupov vyjadrila svoje „viem“. V štýle, akým táto trojica zdôvodnila, prečo práve tieto prezidentské voľby nie sú len bezvýznamnou možnosťou vybrať si z viacerých modelov, ale morálnou otázkou s jediným riešením, cítiť múdrosť aj prezieravosť.

Ak vyjadriť sa za morálne hodnoty znamená vyjadriť sa za jediného konkrétneho kandidáta, nie je rozhodnutie radšej sa nevyjadriť prezieravé ani múdre. Ide o morálku.


Terézia Rončáková
Foto: Peter Zimen

Komentátor Dag Daniš: Mikloško je úspechom kampane

Novinár Dag Daniš z denníka Pravda hodnotí prezidentskú kampaň:

"Prezidentská kampaň zhasla bez veľkých prekvapení. Ani Gašparovič, ani Radičová nepodnikli - a nepovedali - nič zaujímavé. A skončili tam, kde začali.

O niečo lepšie to vyzerá s malými prekvapeniami. Áno, kampaň predsa len priniesla prekvapenia. Malé, ale zaujímavé. Jedným z nich je úspech Františka Mikloška. Pred kampaňou
začínal pod čiarou. A po kampani skončil na treťom mieste. Odstavil aj Mečiarovho Melníka, aj Martinákovú, vystuženú kampaňou v Kmotríkovej TA3. Preskočil ich bez podpory veľkej strany, marketingových mágov, médií, sponzorov... Celkom "nemoderne".

Mikloško totiž ponúkol to, čo všetci ostatní kandidáti zanedbali - kritiku. Kritiku prezidenta, vlády, Mečiara... a ich pochybnej minulosti. Mikloško vlastne suploval to, čo mala robiť - a nerobila - Radičová. Provokoval prispaté svedomie Gašparoviča. Kládol nepríjemné, ale dôležité otázky. Namierené na charakter. A rozbíjal poveru, že Gašparovič "nič nepokazil".

Pokazil. A najväčším prekvapením kampane je, že sa o tom tak málo hovorilo."


Zdroj: Pravda.sk
Hlasujte za článok tu.

streda, marca 18, 2009

Mikloško: Neuchádzam sa o priazeň Fica

Pozrite si video z kampaňe Františka Mikloška v Bratislave na Námestí SNPViac v článku tu.
O vine Ivana Gašparoviča čítajte tu.

Internetové portály volia Fera

Internetový magazín Postoy.sk odporúča voliť Františka Mikloška. Priznáva, že kritické písanie o silnej súperke zlého prezidenta bolo spájané s viacerými rizikami, ale neľutuje to.

"Už teraz, pár dní pred otvorením volebných miestností, možno konštatovať, že tieto voľby priniesli dôležitú skúsenosť. Skúsenosť s diskusiou o tom, ako vysoko má vzhľadom na preferencie siahať nekompromisný názor na eticko-kultúrne hodnoty a či je alebo nie je hanbou podporovať „nezvoliteľného“.

Postoy.sk odporúča voliť Františka Mikloška. Dôvody netreba spomínať, povedali ich už za nás rovnako silné osobnosti, ako je sám Mikloško. Čisté svedomie je pre nás dôležitejšie, ako porazenie súčasného prezidenta hneď v prvom kole. Lebo správnemu svedomiu je jedno, čo hovoria prieskumy agentúr."

Podobne v magazíne Pravé spektrum potvrdil svoju skoršiu podporu šéfredaktor Lukáš Krivošík - volí Fera: "Mikloško dvadsať rokov stojí pri všetkých pozitívnych zmenách, ktoré našu krajinu posunuli dopredu. Niektoré sám ovplyvnil, kým ďalšie aktívne podporoval. Pri tom všetkom si zachoval čistý štít a nikdy na neho nepadol ani tieň podozrenia z korupcie a klientelizmu. Koľkí politici to môžu o sebe povedať?

V rozhovoroch s ním vždy nachádzam originálne hlboké postrehy o našej dobe a našom národe. A práve schopnosť rozpoznať historické trendy a zaujať k nim múdre stanovisko by mali patriť k povinnej výbave každého kandidáta. Ak nás bude dosť a zvolíme ho, Slovensko bude konečne mať za prezidenta správneho chlapa a dobrého človeka."

Michaela Čobejová: Volím Františka Mikloška

Budem voliť Františka Mikloška, pretože uznáva hodnoty, ktoré sú aj mne osobne blízke.

foto:
topky.sk

utorok, marca 17, 2009

Gašparovič poprel, že hlasoval za odvolanie Gauliedera. Mikloško má dôkaz, že klamal

Predvolebná diskusia v TV JOJ bola veľmi zaujímavá a veľmi dobre rozlišujúca medzi jednotlivými kandidátmi. Pri otázke o slovensko-maďarských problémoch Ivan Gašparovič tvrdil, že sa vždy zasadzoval o dobré medzištátne vzťahy. František Mikloško mu však ako jediný z diskutujúcich veľmi razantne pripomenul, že práve za jeho predsedovania v NR SR v rokoch 1994-1998 bola povesť Slovenska úplne najhoršia, a vytkol mu, že sa k tomu nikdy jasne nevyjadril. "Ak dnes kandidujete za prezidenta, je vylúčené, aby ste sa nevyjadrili k zásadným veciam, ako je kauza Gaulieder, únos prezidentovho syna alebo amnestie." Pozrite si časť z veľmi dôležitej debaty:Ivan Gašparovič v debate poprel, že by hlasoval za protiprávne odvolanie F. Gauliedera z NR SR, nasledujúci dokument však Mikloškove slová potvrdzuje
(zdroj dokumentu: aktualne.sk).F. Gaulieder v tom čase ako poslanec za HZDS kritizoval kroky predsedu V. Mečiara, na čo vtedy niekto I. Gašparovičovi doniesol falošný list tvrdiaci, že Gaulieder sa údajne vzdáva svojho mandátu poslanca. Gaulieder však vo vystúpení pred celou NR SR vyhlásil, že list je fingovaný a vzdať sa mandátu nemieni. Vedenie NR SR a jej predseda Ivan Gašparovič to nebrali do úvahy a umožnili hlasovať o prepustení nepohodlného poslanca. I. Gašparovič hlasoval "za".

Farkašová: Nechápem, ako sme mohli pristúpiť na hru menšieho zla

Z politickej situácie na Slovensku som už unavená. A nie je to len tým, že súčasná vládna garnitúra nenapĺňa predstavu slušnosti, ako prvých ľuďoch krajiny. Každý národ má takú vládu, akú si zaslúži. A aj tá naša je legitímne zvolená. A ja ju bez náznaku irónie a dešpektu všetkým tým, ktorí jej vo voľbách dali svoj hlas, skutočne doprajem.

Unavená som z iných vecí. Nechápem, ako sme mohli pristúpiť na hru takzvaného „menšieho zla“. Som slobodný človek v slobodnej krajine. Ak chce niekto voliť korupciu, faloš, nenávisť, vulgárnosť a ústava a zákony mu to dovoľujú, prosím, nech tak urobí. Ale aby mňa niekto neustále presviedčal o voľbe menšieho zla, to nie. Za to sa ja nepostavím. Preto budem voliť Františka Mikloška. Aby som sa mohla na seba pozrieť do zrkadla a nesklopiť pritom zrak. Aby som sa mohla pozrieť do oči svojmu synovi a povedať mu, že ja som volila slušnosť, charakter, zmysel pre česť a pokoru. Lebo to sú tie správne hodnoty. Ak teraz nenaučíme naše deti, že to je správne, navždy sa budú točiť len v bludnom kruhu menšieho zla.

Preto budem voliť Františka Mikloška. A ešte pre jednu vec. Mala som tú česť ho viackrát stretnúť na živo a rozprávať sa s ním. A som si istá, že môj kandidát je v prvom rade človekom. A to je dnes obrovská devíza a prísľub do budúcnosti. A ja chcem, aby si to môj syn zapamätal, keď pôjdeme v sobotu k volebnej urne.

Michaela Farkašová, regionálna novinárka, študentka politológie

František Mikloško o mladej generácii

pondelok, marca 16, 2009

Mikloško kritizoval servilnosť Radičovej a Gašparoviča k Ficovi"Nepochopil som, ako sa budúci prezident môže takto zaviazať, takto byť závislý potom od toho, že ho premiér prípadne podporí," adresoval výhrady Ivete Radičovej a súčasnému prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi v diskusnej relácii televízie TA3 V politike. Podľa Mikloška ponuka na spoluprácu, ktorú obaja vyslovili súčasnému "najsilnejšiemu mužovi“ krajiny Robertovi Ficovi, ide príliš ďaleko a ohrozuje budúce nezávislé postavenie prezidenta. "Neviem si predstaviť tak ďaleko ísť, ako ste zašli vy, pani Radičová, ako vy, pán prezident, a potom byť nezávislým prezidentom," vyhlásil Mikloško. Varoval pred servilnosťou k vládnej strane, ktorá môže po voľbách rozdeľovať spoločnosť.


Voľme slobodne pre postup do 2. kola

Vzhľadom na pochybnosti, ktoré sa objavujú v súvislosti s možnosťou zvolenia niektorého z kandidátov už v 1. kole, kampaň Volím Fera pripomína jeden dôležitý záver Ústrednej volebnej komisie: 19. februára komisia vydala oficiálne stanovisko hovoriace, že prípadný víťaz volieb, ak by chcel vyhrať už v 1. kole, musel by získať nadpolovičný počet hlasov všetkých oprávnených voličov, nielen tých zúčastnených. To je však v našich terajších podmienkach nereálne.

Prieskumy preferencií kandidátov hovoria o percentách tých voličov, ktorí sa volieb zúčastnia, a podľa odhadov ich k voľbám príde iba okolo 40%, teda víťazstvo už v 1. kole sa naozaj nedá získať. Vyplýva z toho, že celkom určite budeme mať 2. kolo, do ktorého postúpia dvaja kandidáti s najvyšším počtom hlasov, a teda nikto nemôže nikomu odoberať hlasy v prospech niekoho tretieho, kto by sa mohol stať víťazom. Preto všetci voľme naozaj slobodne toho, kto je nám najbližší. Voľme Fera! ;-)

Mikloško o odkaze Sviečkovej manifestácie

Garbiar: Volím Mikloška. Bez kompromisov

Niekto múdry raz povedal, že robenie kompromisov je istým znakom absencie pravdy. Povedal, že ak človek ustúpi v otázkach ideálov, cti a viery je človekom bez ideálov, bez cti a bez viery.

Mikloško konzistentne dokazuje, že je mužom ideálov, mužom cti a mužom viery. Je pre mňa inšpiráciou a spomedzi zostávajúcich prezidentskych kandidátov je jediným, o ktorom to môžem s istotou povedať.

Preto ho budem voliť.

Milan Garbiar, manažér

nedeľa, marca 15, 2009

Arcibiskup Ján Babjak SJ: Cením si kresťanské postoje Františka Mikloška

Vyhlásenie arcibiskupa Jána Babjaka SJ o ochrane života v súvislosti s prezidentskými voľbami

Ochrana života od počatia po prirodzenú smrť je takou veľkou hodnotou, že o tom nemôžem mlčať. O to skôr v situácii, keď v prezidentských voľbách máme možnosť veľmi konkrétne podporiť túto hodnotu. Mnohí veriaci sa ma ako svojho biskupa pýtajú, ako sa správne rozhodnúť. Preto odpovedám.

V Katechizme Katolíckej cirkvi je uvedené: „Je úlohou Cirkvi vždy a všade ohlasovať morálne zásady, aj čo sa týka sociálneho poriadku, a takisto vynášať úsudok o akýchkoľvek ľudských skutočnostiach, pokiaľ to vyžadujú základné práva ľudskej osoby alebo spása duší“ (KKC 2032; porov. CCEO kán. 595 a kán. 601).

Vieme často kritizovať verejných činiteľov. Vyjadrujeme svoju nespokojnosť s postojmi rôznych ľudí. Teraz však máme možnosť sami sa vyjadriť v situácii, keď ide o skutočné hodnoty evanjelia. Preto nemôžeme mlčať, nemôžeme sa správať bez záujmu, ako by sa nás to netýkalo.

Pozývam vás k voľbám, a to bez ohľadu na medializované preferencie kandidátov. Bez ohľadu na akékoľvek sympatie, či nesympatie, ako Kristovi učeníci máme iba jedinú možnosť, ktorá nezaťaží naše svedomie – dať hlas životu. Je známe, čo prezentujú jednotliví kandidáti. Preto ako veriaci máme voliť toho prezidentského kandidáta, ktorý prezentuje hodnoty v súlade s morálnym učením Katolíckej cirkvi. V tomto prípade si osobne cením kresťanské postoje prezidentského kandidáta Františka Mikloška.

Preto je mi úplne jasné, koho budem voliť. Nechcem si zaťažiť svedomie. Ide o veľa. Hodnota života je veľmi veľká.

Chcem pri tejto príležitosti pred náš zrak predostrieť príklad bl. hieromučeníka Pavla Petra Gojdiča OSBM. V jeho dobe bola aktuálna židovská otázka. Verejne, aj v skrytosti, chránil život židovských spoluobčanov nie z politických dôvodov, ale na základe svojho svedomia formovaného Božím slovom a učením Katolíckej cirkvi. Riskoval tým nielen svoju spoločenskú akceptáciu, ale aj svoj život. A história ocenila jeho postoj.

Dnes je aktuálna otázka ochrany života od počatia po prirodzenú smrť, ochrana hodnôt manželstva a rodiny.

Ako váš biskup budem rád, keď vám toto moje vyhlásenie pomôže k správnej voľbe. Zároveň vás pozývam, aby sme na prezidentské voľby nezabúdali v našich každodenných modlitbách.

vladyka Ján Babjak SJ, prešovský arcibiskup a metropolita

Toto vyhlásenie bolo prečítané pri oznamoch po všetkých svätých liturgiách v nedeľu 15. marca 2009 (Krížupoklonná nedeľa).

Mikloško dnes na TA3, zajtra pokračuje v ceste po Slovensku

František Mikloško bude dnes hosťom v prvej televíznej diskusii, v ktorej sa stretnú štyria kandidáti s najvyššími preferenciami. Nedeľa, 15. 3. - TA3 - 19:55-21:00 (záznam relácie).
Pozrite si aj výborný rozhovor na TA3 v rámci relácií Téma dňa venovaných prezidentským kandidátom.

Pondelkom začína záverečnú časť svojej cesty po Slovensku, finišuje v Bratislave. Príďte ho vo svojich mestách podporiť!

Pondelok, 16. marca:
Banská Bystrica - od 10:30, Námestie SNP pri biskupskom úrade
Dunajská streda - od 15:00, Námestie Ármona Vámberyho

Utorok, 17. marca:
Trnava - od 10:00, Trojičné námestie
TV JOJ, DeFacto špeciál - 20:00-21:00, televízna diskusia prezidentských kandidátov

Streda, 18. marca:
Bratislava - od 14:30, Námestie SNP
TV Markíza, Na telo - 19:45-20:30, televízna diskusia prezidentských kandidátov

Stredou sa prezidentská kampaň končí, nasleduje dvojdňové moratórium a v sobotu príde deň volieb.

Kubín: F. Mikloško je našim slovenským V. Havlom

Písal sa rok 1987, vtedy 40 ročný František Mikloško a dovedna 24 signatárov (medzi nimi napr. vtedajší biskup Korec, ale aj Milan Rúfus, Jozef Jablonický, či J. Čarnogurský) vydávajú prehlásenie k deportáciám Židovských občanov zo Slovenska, v ktorom stálo aj toto: „Za mŕtvymi môžeme už len smútiť, alebo veriaci spomedzi nás sa za nich s hlbokou ľútosťou modliť. Ich živých príbuzných a ostaných príslušníkov národa po celom svete by sme však chceli odprosiť v mene nášho svedomia, v mene ľudskosti a kresťanskí signatári i v mene náboženskej viery, ktorú sa usilujeme prežívať a ktorej korene cez Starý zákon sú nám spoločné s národom Izraela.“

O hĺbke marazmu v akom sa komunistické Československo v tom období nachádzalo svedčilo aj dobové stanovisko Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v Slovenskej socialistickej republike z toho istého roku. V ňom sa okrem iného uvádzalo: „Odmietame pseudopatetické a štvavé vyhlásenie malej skupiny občanov, ktorých cieľom je narušiť pokoj a harmonické spolunažívanie občanov židovského vierovyznania s ostatnými občanmi v našom štáte“.

Písal sa 10. Marec 1988, František Mikloško listom adresovaným Obvodnému národnému výboru (ObNV) Bratislava I, oficiálne ohlásil uskutočnenie pokojného verejného zhromaždenia občanov na Hviezdoslavovom námestí. Programom mala byť tichá manifestácia veriacich občanov za menovanie katolíckych biskupov na uprázdnené diecézy na Slovensku podľa rozhodnutia Svätého otca, za úplnú náboženskú slobodu v Československu a za úplné dodržiavanie občianskych práv v Československu. Manifestácia sa napokon stala jedným z najväčších vystúpení proti komunizmu v bývalom bloku krajín tzv. Varšavskej zmluvy.

Písal sa 20. December 1990, František Mikloško ako Predseda Slovenskej národnej rady, je iniciátorom prijatia Deklarácie Slovenskej národnej rady a vlády Slovenskej republiky k deportáciám Židov zo Slovenska. Možno sa v nej dočítať aj toto: „V radosti nad znovuzískanou slobodou slovenský národ nezabúda na všetky príkoria minulosti, ktorých bol obeťou. Rovnako však nemôže zabudnúť ani na činy v nedávnej minulosti, ktorými niektorí jeho príslušníci a reprezentanti spôsobili zlo a utrpenie iným. Nielen jednotlivci, ale i národy majú svoje vedomie o minulosti. Majú i svedomie, ktoré dobré činy jednotlivcov schvaľuje a pre zlé im robí výčitky“. „V rokoch druhej svetovej vojny na Slovensku, rovnako ako vo viacerých krajinách vtedajšej Európy, sa uskutočnili nezákonné deportácie židovského obyvateľstva. V roku 1942 a 1944 boli zo Slovenska vyvezené desaťtisíce našich spoluobčanov židovského pôvodu. Deportáciám predchádzali právne a faktické opatrenia, ktoré mali za následok hrubú diskrimináciu a násilie voči našim židovským spoluobčanom. Mnohí vtedajší predstavitelia Slovenska uplatnili norimberské rasové zákony v praxi“. „Deportácie v roku 1942 a ďalšie protižidovské opatrenia boli v slovenských rukách. Takmer všetci deportovaní Židia zahynuli v nacistických koncentračných táboroch“.

„Tento zločin voči ľudskosti z čias druhej svetovej vojny dodnes ťaží svedomie nás všetkých, prevažne už príslušníkov mladších generácií, ktorí sme nemali osobný podiel na tragických udalostiach spred takmer polstoročia“.

„Chceme sa úprimne ospravedlniť za všetko, čím sa naši predchodcovia previnili proti židovským spoluobčanom za druhej svetovej vojny. K tomu nás oprávňujú hlboké tradície humanizmu a demokratizmu zakorenené v slovenskom národe v minulosti. Vieme i to, že mnohí Slováci sa postavili na ozbrojený odpor voči násiliu a aktívne pomáhali našim prenasledovaným židovským spoluobčanom“. Podobného gesta sa od prvého slobodného parlamentu SR, na čele ktorého stál F. Mikloško, dočkali aj vysídlení karpatskí Nemci.

V dňoch 23 a 24. apríla 1991, v čase prehlbujúcej sa politickej krízy vo vnútri VPN, necháva František Mikloško ako Predseda prvej slobodne zvolenej Slovenskej národnej rady hlasovať v Predsedníctve SNR o odvolaní predsedu vlády V. Mečiara. Napriek hlučným protestom ulice, a pod hrozbou generálneho štrajku na jeho podporu, zažíva V. Mečiar prvú ťažkú politickú prehru vo svojej politickej kariére.

Písal sa 11. marec 1994, František Mikloško ako poslanec NRSR hlasuje za druhý pád vlády V. Mečiara. Odchádzajúci predseda vlády musí po druhý krát okúsiť trpkosť ťažkej politickej porážky, ktorú nedokáže zvládnuť inak, ako bizarným popevkom v STV, „Idem od Vás..“

Píše sa rok 2001, slovenskej verejnosti je predstavené trojzväzkové dielo Zločiny komunizmu na Slovensku 1948-1989. Kniha je výsledkom niekoľkoročnej práce viac ako tridsiatich autorov. Ide o prvé celistvé zdokumentovanie obdobia komunistického režimu od 17. Novembra 1989. František Mikloško je jedným z troch spoluautorov a zostavovateľov celého diela.

Dňa 11. júna 2005 o 11. 00 hod. v historickej kupolovej sále maďarského parlamentu zaznie po mnohých desaťročiach opäť slovenčina. Z rúk prezidenta Ferenca Mádla preberá František Mikloško cenu sv. Vojtecha. O niekoľko minút František Mikloško učiní gesto európskeho významu. Osobné ospravedlnenie sa za krivdy spáchané na našich Maďaroch v rokoch 1945 – 48 je gestom presahujúcim mentálne hranice Slovenska. Išlo o významný krok k budúcemu pochovaniu ukrivdených pocitov z minulosti medzi Slovákmi a Maďarmi.

Písal sa 11. September 2006, mladá historička Veronika Lagová Zwiewková predstavuje verejnosti knihu Smrť za mrežami, ktorá pojednáva o životných osudoch šestnástich ľudí, ktorých komunistický režim pre ich vieru pripravil o život. Duchovným otcom myšlienky je František Mikloško. Napĺňa sa tak jeho dlhodobá vízia, mať aj na Slovensku spracované a zaznamenané osudy ľudí, ktorých osobné životné príbehy sú skutočným kánonom Slovenska.

Životný príbeh Františeka Mikloška znamená pre novodobé dejiny Slovenska to, čo znamená pre české dejiny prínos Václava Havla.

František Mikloško je človekom ktorý prekonáva tradičnú provinčnosť Slovenska, je však v tejto krajine hlboko zakorenený. Je nielen jasne najlepším kandidátom pre jej pravicovo konzervatívnu časť, ale je v skutku najlepšou voľbou aj pre ľudí s liberálnym pohľadom na svet.

Ľuboš Kubín, politológ

Vyhlásenie členov Ústredia Združenia kresťanských seniorov Slovenska k prezidentským voľbám

Podpísaní členovia Ústredia Združenia kresťanských seniorov Slovenska týmto vyzývame našich členov a ostatných seniorov Slovenska, aby v prezidentských voľbách odovzdali svoj hlas Františkovi Mikloškovi, ktorý je zárukou dodržiavania kresťanských morálnych princípoch v našej spoločnosti.

Na základe nášho svedomia a podľa skúsenosti z čias totality a z porevolučných rokov sme hlboko presvedčení, že František Mikloško je jediným kandidátom, ktorý v čase dnešných útokov proti Bohu, cirkvi, rodine a životu spĺňa náročné kritéria kladené na budúceho prezidenta štátu, v ktorom sa ku kresťanskej viere hlási vyše 80% obyvateľstva. Menovaný vždy nebojácne a principiálne pracoval v prospech lepšieho Slovenska, aj keď ho za jeho zásadové postoje mnohí kritizovali.

V 20. roku výročia nežnej revolúcie sa svet a aj Slovensko ocitlo vo finančnej, ekonomickej a morálnej kríze. Jej riešenie vidíme v návrate morálky do nášho života, ku kresťanským koreňom a cyrilometodskej tradícii vyslovenej v Ústave Slovenskej republiky. Aj stanoviská našich viacerých biskupov a kňazov, najmä výrok o. biskupa Rudolfa Baláža, že katolíci nemôžu voliť ľudí, ktorí sú proti morálke cirkvi, nás utvrdzujú v správnosti nášho rozhodnutia.

Bratislava, 11.3.2009

Jozef Mikloško (predseda), Jozef Hudák, Jozef Chren (podpredsedovia), Ján Benček (čestný predseda), Ján Gurega, Anna Sokolová, Ľudmila Mihalkovičová (členovia), Andrej Švec, Júlia Orosová, Jozef Tesák (kontrolná komisia)

Jakubov: Mikloško je vzorom človeka oddaného pravde

Františka Mikloška poznám 25 rokov a za celý ten čas bol pre mňa vzorom človeka naozaj slobodného, nezištného a oddaného pravde. Presvedčil ma o tom hlavne v časoch, keď byť verný pravde malo svoje dôsledky. Som si istý, že by bol prvým prezidentom Slovenska po nežnej revolúcii, ktorý by bol schopný dať Slovensku vízie do budúcnosti a preto volím Fera.

Viktor Jakubov, katolícky kňaz